poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Nordic Walking VS Cukrzyca


Wiele osób, u których zdiagnozowano cukrzycę rezygnuje z aktywnego uprawiania sportu, twierdząc, że nie mogą, nie wiedzą jaki rodzaj sportu mogą uprawiać lub też twierdzą, że nie mają możliwości, że to im może zaszkodzić.

Chorzy na cukrzycę to szczególna grupa ludzi, u których częstym problemem jest dodatkowo otyłość, nadciśnienie, choroba zwyrodnieniowa stawów, miażdżyca naczyń włosowatych i wiele innych chorób. Otyłość jest przyczyną przeciążenia stawów i kręgosłupa, przeciążenia dotyczą głównie stawów kończyn dolnych, stawów biodrowych, kolanowych i skokowo-goleniowych. Samo wykonywanie podstawowych obowiązków domowych sprawia choremu trudność i ból, co jest przyczyną ograniczenia aktywności ruchowej a tym samym przyczyną do przyrostu masy ciała i tak błędne koło się zamyka.

Wiele mówi się na temat leczenia cukrzycy, diety, aktywności ruchowej, ale bardzo mało jest w tym wszystkim informacji jaki ruch, sport będzie najbardziej odpowiedni dla chorego. Sporo czasu spędziliśmy w bibliotekach, w internecie w poszukiwaniu artykułów na w/w tematy. Szukaliśmy rozmaitych publikacji, trafiliśmy na kilka, ale większość z nich traktuje ten temat po macoszemu.

Na cukrzycę chorują ludzie w różnym wieku, zarówno ludzie młodzi jak i starzy, ale każda z tych grup nie wie jaki wysiłek fizyczny może podjąć?, jak ćwiczyć?, jak często? ile czasu ma trwać taki wysiłek? o jakiej porze dnia ćwiczyć czy rano czy wieczorem? Pytań jest dużo a odpowiedzi niewiele. Pacjenci często poszukują odpowiedzi na te pytania na własną rękę, ponieważ podczas wizyty u swoich lekarzy prowadzących, lekarzy rodzinnych, diabetologów zwyczajnie nie ma czasu na zadanie wszystkich pytań i uzyskanie na nie odpowiedzi. Wizyta zazwyczaj trwa 15 min. i skupia się głównie na omówieniu wyników badań chorego, zleceniu nowych. Lekarz zapyta o stosowanie diety i uzupełnieni dokumentację medyczną. My sami nie mamy czasu, aby zapytać lekarza o sport, bo myślimy głównie o tym czy wszystkie badania nam zlecono, wypisano recepty na insulinę i paski do glukometru.

Na pytanie o rodzaj aktywności fizycznej odpowiedniej dla chorego na cukrzycę lekarze często odpowiadają: basen, spacery, taniec, tenis, jazda na rowerze oraz ostatnio Nordic Walking. Nordic Walking – nordycki marsz z kijkami, fitness walking, to aktywny marsz ze specjalnie w tym celu zaprojektowanymi kijami, charakteryzującymi się specjalną rękawiczką, pozwalającą na wykonanie prawidłowej techniki marszu nordic walking. Należy zwrócić uwagę, że to nie jest zwykły spacer z kijkami, tak jak często obserwujemy w parkach ludzi podpierających się kijkami, idących na zgiętych w łokciu rękach. Efektywny nordic walking jest tylko wówczas, kiedy idziemy prawidłową techniką, mocno angażując do pracy górną partię naszego ciała. Zastosowanie kijków w nordic walkingu odciąża stawy, kręgosłup, powoduje, że marsz staje się bardziej stabilny i bezpieczny, angażuje mięśnie górnej partii ciała oraz stawy kończyn górnych, sprawia że zwiększa się ilość spalanych kalorii, poprawia warunki pracy serca i płuc.

Warto w tym miejscu wymienić najważniejsze zalety uprawiania Nordic Walkingu:

  • ogólna poprawa sprawności, wydolności i kondycji fizycznej całego organizmu,
  • odciążenie kręgosłupa i stawów, w tym stawów kolanowych,
  • korekta sylwetki i sposobu poruszania się,
  • lepsza koordynacja ruchów i poczucie równowagi,
  • obniżenie poziomu złego cholesterolu,
  • redukcja ciśnienia tętniczego i wzmocnienie serca, układu krążenia, poprawa przepływu krwi w kończynach, zmniejszenie ryzyka zawału serca,
  • dotlenienie organizmu,
  • zwiększona odporność organizmu,
  • redukcja masy ciała,
  • zmniejszenie napięcia mięśniowego w okolicy szyi i barków oraz zapobieganie sztywnieniu stawów,
  • zapobieganie osteoporozie - zwiększenie gęstości kości kończyn dolnych,
  • poprawa tolerancji glukozy przez zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę, co znacznie redukuje ryzyko wystąpienia cukrzycy,
  • poprawa samopoczucia - obniżenia poziomu hormonów stresu,
  • ćwiczenia w towarzystwie i możliwość swobodnych rozmów przy jednoczesnej aktywności fizycznej

Regularne uprawianie Nordic Walking przez chorych na cukrzycę powoduje:

  • obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, zmniejszenie insulinoodporności oraz zwiększenie insulinowrażliwości tkanek obwodowych,
  • pozwala redukować nadwagę,
  • zmniejsza stężenie glukozy we krwi,
  • zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę oraz obniża ryzyko powstania powikłań związanych z cukrzycą, jak np. stopa cukrzycowa,
  • zmniejsza ryzyko rozchwiania cukrzycy,
  • reguluje gospodarkę węglowodanową organizmu.

Uważa się, że regularne uprawianie sportu, w tym Nordic Walking jest obok diety i leczenia farmakologicznego podstawą w leczeniu cukrzycy. Z własnego doświadczenia wiemy, że osoby z cukrzycą typu 1 i 2, które regularnie ćwiczą nordic walking z RightWay  poprawiły swoje wyniki badań lekarskich, mają niższy poziom „złego cholesterolu”, zredukowały i nadal redukują nadmiar tkanki tłuszczowej, nie bolą ich stawy, kręgosłup. Dodatkowo zwiększyły siłę swoich mięśni.
Z otyłością związana jest najczęściej cukrzyca typu 2, dlatego u tych pacjentów aktywność fizyczna wpływając na obniżenie masy ciała stanowi również jeden z elementów leczenia tej choroby.

Umiarkowanie intensywne ćwiczenia wpływają na:

  • użycie insuliny przez organizmu
  • poprawę gęstość kości
  • zwiększenie siły mięśni
  • redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej i pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała
  • obniżenie ciśnienia krwi
  • poprawę krążenia oraz obniżenie poziom złego cholesterolu i podwyższenie dobrego
  • redukcję poziomu stresu, pomagają pozbyć się napięcia mięśniowego okolicy szyi i  barków.

W przypadku chorych na cukrzycę typu 1 aby zapobiec hipoglikemii związanej z wysiłkiem fizycznym należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • należy mierzyć poziom cukru we krwi (przed, w trakcie i kilka godzin po wysiłku)
  • chory powinien zmniejszyć zaplanowaną dawkę insuliny lub spożyć dodatkową porcję cukrów w zależności od poziomu wysiłku i zjedzonego posiłku;
  • unikać cięższego wysiłku w czasie szczytu działania insuliny;
  • nie podawać sobie insuliny w te części ciała, które najintensywniej uczestniczą wysiłku.
  • należy także pamiętać, że nie należy planować wysiłku w czasie, kiedy ma miejsce ustępowanie działania insuliny długo działającej, ponieważ może wówczas dojść do hiperglikemii czyli wysokiego poziomu glukozy we krwi i związanych z nią konsekwencji.

Przeciwwskazania do uprawiania sportu przy cukrzycy.

Ćwiczyć nie powinny wszystkie osoby z objawami neuropatii, nefropatii oraz retinopatii, jak również diabetycy z infekcją lub grypą, ponieważ infekcje utrudniają kontrolę poziomu glukozy we krwi. Również osoby cierpiące na kwasicę cukrzycową i ze zmianami cukrzycowymi w siatkówce oka powinny zrezygnować z wysiłku fizycznego.
Pamiętajcie, że ćwiczenia dla cukrzyków nie powinny być zbyt intensywne, ale nie należy również rezygnować z jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ponieważ regularnie wykonywane ćwiczenia przyniosą korzyści dla całego organizmu.




UWAGA!!!
Tekst NIE jest mojego autorstwa, został znaleziony w sieci. Natknąłem się na niego szukając informacji medycznych na temat cukrzycy. Tekst bez podanego autora czy też innego źródła.

sobota, 18 kwietnia 2015

IV MP Sztafet NW / II MP w Maratonie NW


Tym razem będzie bardzo krótko. Wyjazd niezwykle udany, jeszcze bardziej scementował nasz team i nie pozostawił żadnych złudzeń, kto ma obecnie najlepsza drużynę w Polsce. Można by wiele pisać o tej imprezie, najważniejsze, że zwyciężył duch sportowy i fair play przed kombinatorstwem. Ci, którzy byli wiedzą o co chodzi, a reszta niech lepiej nie wie, żeby nie patrzeć na zawodników NW jak na jeszcze większych dziwaków.
Wydział Promocji Miasta Katowice, Centrum Wspomagania Rozwoju Persevere, Fundacja Biegamy z Sercem - dziękujemy za wsparcie! 

VENI, VIDI, VICI











wtorek, 31 marca 2015

"I Tarnobrzeski Biathlon Nordic Walking"


Jacka i Sylwestra z tarnobrzeskiej ekipy poznałem na zawodach w zeszłym roku. Zapraszali mnie i drużynę SNT już kilka razy na wydarzenia sportowe, ale jakoś do tej pory nie mogliśmy się zebrać. Raz powodem był termin zawodów, innym razem utrudnienia związane z transportem. Ale najważniejsze jest to, że tym razem się udało.

Welcome to Tarnobrzeg!

Ostatecznie, po drobnych przetasowaniach, w ekipie wyjazdowej, oprócz mnie, znalazły się: Bogusia, Beti i Sylwia.

Dream Team

Całą drogę padał deszcz, tym samym zapowiadając ciężkie warunki na trasie, wiodącej leśnymi ścieżkami. Na miejscu spotkaliśmy sporo znajomych twarzy, w tym drużynę Dąbrowa Nordic Team oraz Jerzego Nalepkę - wybitnego specjalistę od długich dystansów.
Padający deszcz zmienił się w całkiem znośną mżawkę i nawet słoneczko zaczęło wyglądać zza chmur. W związku z tym, że przyjechaliśmy zaledwie 30 minut przed rozpoczęciem zawodów, szybko udaliśmy się do biura i szatni. 

Deszczowo

Po krótkiej rozgrzewce wystartowaliśmy - punktualnie o godzinie 10:30... Tradycyjnie zaplątałem się na starcie, ale na szczęście dość szybko się ogarnąłem.

Gdzie jest Karol?

Po pierwszym kilometrze było już wiadomo, że wszystko rozegra się pomiędzy czterema zawodnikami: Jerzym Nalepką, Jackiem Wiśniewskim, Robertem Żuchowiczem i mną. Tak nam się dobrze maszerowało, że stwierdziliśmy, iż wejdziemy na metę jednocześnie i o ostatecznym wyniku zawodów zadecyduje strzelnica. Tak też się stało, wspólnie przekroczyliśmy linię mety, uzyskując czas 00:31:27 z miażdżącą przewagą 6 minut nad kolejnym zawodnikiem. Pozostałem na mecie, by przywitać zawodniczki SNT: pierwsza pojawiła się Sylwia, trzecia Bogusia i piąta Beti! Kilka fotek i bieg do szatni, by przebrać się w coś suchego i przejść na strzelnicę.

Bogusia

Beti

Sylwia

Top 4 wśród panów

Zmagania na strzelnicy wyglądały następująco: po ukończonym marszu wszyscy mieli wystarczająco dużo czasu by się przebrać, odetchnąć i rozpocząć swoje strzelanie.
Każdy zawodnik musiał oddać 8 strzałów z karabinka KBKS, do klasyfikacji liczyło się 5 najlepszych. Ja podszedłem do karabinka, gdy Robert i Jurek już zakończyli swoje strzelania, i uzyskali odpowiednio 42 i 43 punkty. Wziąłem to na spokojnie, odprężyłem się, wyrównałem oddech i ustrzeliłem 47 punktów na 50 możliwych! Jacek, który strzelał na stanowisku obok, spalił się jako gospodarz i uzyskał przeciętne 37 oczek. 
Dziewczyny spisały się bardzo dobrze: Beti ustrzeliła 46 oczek! Bogusia - 38, a Sylwia - 36. 
Po tak udanej wizycie na strzelnicy udaliśmy się na zasłużony posiłek... I tutaj cofnę się nieco w czasie.

Beti szykuje się do kolejnego celnego strzału

Gdy wchodziłem na teren strzelnicy i rejestrowałem się w biurze zawodów, przez uchylone drzwi zauważyłem dużą salę z kominkiem i suto zastawionymi stołami ustawionymi w podkowę. Pomyślałem: „pewnie po zawodach po południu będzie tu wesele, spoko miejscówka”. Jak się okazało godzinkę później to wszystko było przygotowane dla zawodników! Stoły dosłownie uginały się pod ilością jedzenia:gorący żurek, kiełbaska i krupniok z grilla, szaszłyki, kilka rodzajów ciast, dwa torty, ciasteczka, ogrom wędlin i różnego pieczywa, sałatki, owoce... Czegoś takiego jeszcze nigdy nie widziałem na żadnych zawodach, ani nigdy o czymś takim nie słyszałem! 

Uwaga! Posiłek regeneracyjny

Po takiej (dosłownie) wyżerce udaliśmy się na dekorację. 
Ja stanąłem na najwyższym stopniu podium w kategorii M49, dodatkowo otrzymałem nagrodę specjalną za najlepszy wynik na strzelnicy. Beti wygrała kategorię K29, Sylwia - K39, a Bogusia - K59.
Tak wspaniałego wyniku się nie spodziewaliśmy! 

Najlepszy strzelec i zwycięzca kat. M49

Happy Beti

Sylwia K39

Bogusia K59

Po dekoracji wróciliśmy "dobić się" ciastem i rozpoczęło się losowanie nagród, których było na tyle, że każdy ze startujących zawodników dostał swój pakiet! Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy i mimo świetnej zabawy musieliśmy wracać do domu.

Sprawcy całego zamieszania: Tarnobrzeski Klub Nordic Walking

Tarnobrzeg był niezwykle gościnny i postawił poprzeczkę kosmicznie wysoko, a ja mogę już teraz śmiało powiedzieć, że będzie to jedna z najlepszych imprez tego roku! Mam nadzieję, że Organizatorzy i Sponsorzy podzielają moją opinię (czyt. odbędą się kolejne edycje tej wspaniałej imprezy!).

Trofea

Brawo Tarnobrzeg!!!