czwartek, 15 października 2015

KONKURS!


http://biegmikolajow.pl/

W tym roku święta dopadły mnie wyjątkowo wcześnie <sesese> Jako, że licząc na kolejne skarpety pod choinką, jestem już w iście świątecznym nastroju to mam dla Was
KONKURS!
Do wygrania dwa pakiety startowe na słynny Bieg św. Mikołajów w Toruniu (do wyboru 10 km lub półmaraton) + kilka fantastycznych gadżetów.
Zestaw #1: pakiet startowy + plecak biegowy Kalenji Play + selfie stick + chusta i opaska odblaskowa Katowice + bidon.
Zestaw #2: pakiet startowy + torba sportowa Kipsta 40 litrów + krokomierz + uniwersalny samochodowy uchwyt na telefon + sportowa opaska na telefon + opaska odblaskowa Katowice.


https://www.facebook.com/KarolSchroderNW

Co trzeba zrobić by wygrać? To bardzo proste, wystarczy oczywiście polubić mój fan page KarolSchroderNW oraz w komentarzu pod  postem na fan page zamieścić swoje zdjęcie w czapce mikołajowej.

Spośród wszystkich osób, które to uczynią do północy 3 listopada zostaną rozlosowane dwie nagrody.
Jeden pakiety będzie wylosowany przez Kajusa, a drugi przez Kiliana, więc wszystko będzie w ich rękach.
Można opublikować tylko jedno zdjęcie.
W konkursie mogą brać tylko prywatne profile (zgłoszenia od fanpage czy też kont fikcyjnych nie będą brane pod uwagę).

Wszystkie informacje dotyczące biegu można znaleźć na stronie www.biegmikolajow.pl oraz na FB www.facebook.com/biegmikolajow


poniedziałek, 5 października 2015

The Dark Side Of The Nordic Walking


Uprzejmie donoszę :-)

Zawody Nordic Walking to zazwyczaj dobra zabawa, mają jednak swoją ciemną stronę, o której mało kto, spoza środowiska, wie.

Piszę tutaj o osobach, które w parciu na podium i o zwycięstwo są gotowe zrobić dosłownie wszystko.
Potrafią "przypadkowo" deptać po kijach co 100 metrów albo (nawet!) podstawić nogę.

Są osoby, które idą obok i nawijają przez 30 minut: "Podbiegasz! Biegniesz! Źle chodzisz", ale już nie potrafią odpowiedzieć na pytanie: "Skoro ja biegnę, a ty chodzisz wzorowo, to co robisz obok mnie?". 

Niektóre drużyny mają takich swoich "gadaczy" na rowerach, którzy jeżdżą i nawijają do konkurencji przez całą trasę.

Ostatnią nowością są „anonimowe” e-maile do organizatorów o mniej więcej takiej treści: „...bo ten i ten nie chodzi prawidłowo i proszę go specjalnie pilnować na trasie!”.

Szkoda tylko, że te same osoby, które się tym zajmują nie mają pojęcia o prawidłowej technice, nie mówiąc nawet o zasadach fairplay (zawodnik przewraca się boleśnie na trasie… Nie pytają się czy coś się stało, tylko mówią do siebie „Szybciej, szybciej, teraz uciekniemy i już nas nie dogoni”).
Te same osoby przed zawodami chodzą po trasie i sprawdzają rozmieszczenie sędziów, by potem wiedzieć gdzie podbiegać.
Są to również te same osoby, które regularnie na sędziowanych zawodach otrzymują kary i dyskwalifikacje. 

Gdyby tylko ci zawodnicy tyle samo czasu poświęcili na treningi, co na obrzucanie innych błotem, to wtedy wygrywaliby wszystko bez żadnych problemów.

I na koniec kilku moich ulubieńców:
"Karolu, musiałem na końcówce podbiec, bo inaczej bym z Tobą nie wygrał!".
"Tak, biegłam z 300 - 400 metrów, bo jak maszeruję, to mnie skurcze łapią".
"Nie podbiegam, tylko obniżam środek ciężkości".
"Nie biegłem, tylko potknąłem się o korzeń i żeby się nie wywrócić dla zachowania równowagi przebiegłem 100 metrów".

Tymczasem pozdrawiam wszystkich normalnych zawodników, a od pozostałych mniej stabilnych umysłowo odpocznę sobie aż do rozpoczęcia Pucharu Polski 2016.

Peace.


wtorek, 1 września 2015

Exel Pro Curve mod. 2015


Mam to szczęście, że testuję sprzęt, który polubiłem od pierwszych kroków i używam z przyjemnością, więc pisanie jego recenzji nie jest męczące, a powiem więcej: sprawia mi wiele radości. 

Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa

Tym razem wpadł mi w ręce model EXEL CURVE PRO 2015 w ładnej odświeżonej kolorystyce. Dzięki nowym barwom widać z daleka z jakich materiałów zrobiony jest kij: pomarańczowe 100% włókna węglowe, zielone 50%, a czarne to stopy aluminium.

Leśne Run

Zalet kijów z trzonkiem w 100% z włókien węglowych nie trzeba już chyba nikomu tłumaczyć. Jednak dla osób rozpoczynających przygodę z Nordic Walking napiszę parę słów w tym temacie. Trzonek z włókien węglowych jest elastyczny, w przeciwieństwie do twardego aluminium i jego stopów. Nie da się takiego kijka wykrzywić, jak to bywa z aluminium, po prostu nie ma takiej fizycznej możliwości. Kij się złamie, ale nie skrzywi, ale szczerze mówiąc nie wiem co trzeba by z nim zrobić żeby go złamać. Zaliczyłem już kilka spektakularnych upadków podczas marszu i mimo, iż upadłem na kij albo uderzyłem w niego z wielkim impetem nic się z nim nie stało. Kij aluminiowy  po takim "crash teście" byłby do wyrzucenia.

Mistrzostwa Polski w Osielsku

Jedyną, że tak powiem, wadą włókien węglowych jest ich cena, dlatego też Exel ma w swojej kolekcji kije Curve z 50% zawartością włókien węglowych, dla osób, które szukają pośredniego rozwiązania. 
Model, który otrzymałem EXEL PRO CURVE wyposażony został w groty EXEL Suspension Tip, z którymi zetknąłem się po raz pierwszy. Groty są specjalnie przystosowane do twardej nawierzchni, wręcz idealne na asfalt.

Exel Suspension Tip

Amortyzująca końcówka świetnie się spisuje, jednak tylko wtedy kiedy maszeruje się prawidłowym krokiem Nordic Walking. Jeżeli ktoś tylko ciągnie kije za sobą lub ma tendencję do szurania nimi po nawierzchni, to wówczas nie ma kompletnie znaczenia, co ma założone na kijach. Przy prawidłowej pracy rąk i osadzeniu kija na nawierzchni pod odpowiednim kątem, czuć amortyzację i jest to bardzo przyjemne. Ponadto przy używaniu ich z kijami EXEL PRO CURVE asfalt nie jest taki straszny i nie obciąża ramion, nawet przy dłuższym marszu. Kije ze 100% włókien węglowych (jak pisałem już wcześniej) są po prostu bardziej giętkie od mieszanek 50% czy też samego aluminium, no i krzywizna w tym modelu dodatkowo wspomaga amortyzację i tłumienie wibracji.
Jak dla mnie zetknięcie się z grotami EXEL Suspension Tip to miłość od pierwszego kilometra, uwielbiam je i nie wymienię ich w tej chwili na żadne inne. 

Katowicki Piknik Sportowy

Warto pamiętać, że sam kij nie sprawi, iż nagle Wasze życiówki poprawią się drastycznie, albo, że mając EXEL CURVE PRO zaczniecie wygrywać zawody. Do tego jest potrzebny ciężki trening i wiele samozaparcia w dążeniu do celu. Takie kije poprawią komfort marszu, pozwolą chodzić lepiej technicznie, a co ważne zredukują odczuwalne zmęczenie. I dopiero, gdy połączymy ciężką pracę ze sprzętem z najwyższej półki, uda się ukraść te cenne sekundy na każdym kilometrze marszu.
Trzeba również pamiętać, że każda z liczących się firm ma w swojej ofercie taki flagowy model z trzonkiem zbudowanym w 100% z włókien węglowych, jednak jak na razie tylko EXEL daje ten margines przewagi, dzięki konstrukcji CURVE.

Odpoczynek po starcie w Czeladzi

Czy warto rozbić skarbonkę i wydać 499 zł na te kije? Jeżeli zaczynacie swoją przygodę z Nordic Walking to nie koniecznie. Można spokojnie zacząć od modelu ze stopów aluminium, a wraz z poziomem zaawansowania wybierać wyższe modele, by sprzęt ewoluował razem z Waszymi umiejętnościami.

Exel Pro Curve

A na marginesie dziękuję firmie SportPoland za zaufanie i możliwość testowania tego, naprawdę, wspaniałego sprzętu.