Mam to szczęście, że testuję sprzęt, który polubiłem od pierwszych kroków i używam z przyjemnością, więc pisanie jego recenzji nie jest męczące, a powiem więcej: sprawia mi wiele radości.
Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa |
Tym razem wpadł mi w ręce model EXEL CURVE PRO 2015 w ładnej odświeżonej kolorystyce. Dzięki nowym barwom widać z daleka z jakich materiałów zrobiony jest kij: pomarańczowe 100% włókna węglowe, zielone 50%, a czarne to stopy aluminium.
Leśne Run |
Zalet kijów z trzonkiem w 100% z włókien węglowych nie trzeba już chyba nikomu tłumaczyć. Jednak dla osób rozpoczynających przygodę z Nordic Walking napiszę parę słów w tym temacie. Trzonek z włókien węglowych jest elastyczny, w przeciwieństwie do twardego aluminium i jego stopów. Nie da się takiego kijka wykrzywić, jak to bywa z aluminium, po prostu nie ma takiej fizycznej możliwości. Kij się złamie, ale nie skrzywi, ale szczerze mówiąc nie wiem co trzeba by z nim zrobić żeby go złamać. Zaliczyłem już kilka spektakularnych upadków podczas marszu i mimo, iż upadłem na kij albo uderzyłem w niego z wielkim impetem nic się z nim nie stało. Kij aluminiowy po takim "crash teście" byłby do wyrzucenia.
Mistrzostwa Polski w Osielsku |
Jedyną, że tak powiem, wadą włókien węglowych jest ich cena, dlatego też Exel ma w swojej kolekcji kije Curve z 50% zawartością włókien węglowych, dla osób, które szukają pośredniego rozwiązania.
Model, który otrzymałem EXEL PRO CURVE wyposażony został w groty EXEL Suspension Tip, z którymi zetknąłem się po raz pierwszy. Groty są specjalnie przystosowane do twardej nawierzchni, wręcz idealne na asfalt.
Exel Suspension Tip |
Amortyzująca końcówka świetnie się spisuje, jednak tylko wtedy kiedy maszeruje się prawidłowym krokiem Nordic Walking. Jeżeli ktoś tylko ciągnie kije za sobą lub ma tendencję do szurania nimi po nawierzchni, to wówczas nie ma kompletnie znaczenia, co ma założone na kijach. Przy prawidłowej pracy rąk i osadzeniu kija na nawierzchni pod odpowiednim kątem, czuć amortyzację i jest to bardzo przyjemne. Ponadto przy używaniu ich z kijami EXEL PRO CURVE asfalt nie jest taki straszny i nie obciąża ramion, nawet przy dłuższym marszu. Kije ze 100% włókien węglowych (jak pisałem już wcześniej) są po prostu bardziej giętkie od mieszanek 50% czy też samego aluminium, no i krzywizna w tym modelu dodatkowo wspomaga amortyzację i tłumienie wibracji.
Jak dla mnie zetknięcie się z grotami EXEL Suspension Tip to miłość od pierwszego kilometra, uwielbiam je i nie wymienię ich w tej chwili na żadne inne.
Katowicki Piknik Sportowy |
Warto pamiętać, że sam kij nie sprawi, iż nagle Wasze życiówki poprawią się drastycznie, albo, że mając EXEL CURVE PRO zaczniecie wygrywać zawody. Do tego jest potrzebny ciężki trening i wiele samozaparcia w dążeniu do celu. Takie kije poprawią komfort marszu, pozwolą chodzić lepiej technicznie, a co ważne zredukują odczuwalne zmęczenie. I dopiero, gdy połączymy ciężką pracę ze sprzętem z najwyższej półki, uda się ukraść te cenne sekundy na każdym kilometrze marszu.
Trzeba również pamiętać, że każda z liczących się firm ma w swojej ofercie taki flagowy model z trzonkiem zbudowanym w 100% z włókien węglowych, jednak jak na razie tylko EXEL daje ten margines przewagi, dzięki konstrukcji CURVE.
Odpoczynek po starcie w Czeladzi |
Czy warto rozbić skarbonkę i wydać 499 zł na te kije? Jeżeli zaczynacie swoją przygodę z Nordic Walking to nie koniecznie. Można spokojnie zacząć od modelu ze stopów aluminium, a wraz z poziomem zaawansowania wybierać wyższe modele, by sprzęt ewoluował razem z Waszymi umiejętnościami.
Exel Pro Curve |
A na marginesie dziękuję firmie SportPoland za zaufanie i możliwość testowania tego, naprawdę, wspaniałego sprzętu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz